13 hodin na zastupitelstvu

Zasedání zastupitelstva se z 21. září protáhlo až do ranních hodin 22. září. Jednalo se od 1 odpoledne do 2 hodin po půlnoci a přestávkami se čas rozhodně neztrácel.

Zhodnotit některé události bude možné až s odstupem času. TOP09 hrála totiž jinou roli než obvykle: Navrhla konkrétní změny usnesení, které koalice podpořila. To se za pět let, kdy TOP09 sedí v zastupitelstvu MČ Praha 10, stalo snad vůbec poprvé. O tom, jak je to možné můžeme jen spekulovat.V každém případě vítáme prosazené omezení rámcové smlouvy na stavební zakázky (viz níže).

Koalice Vlasta vsadila na stejnou taktiku jako při minulých jednáních: kladla otázky, upozorňovala na nejasnosti v předložených materiálech, argumentovala (někdy více, někdy méně věcně). Koalice, za podpory smluvní opozice a víceméně i TOP09, však s přehledem prohlasovala vše tak, jak si připravila. Nezviklalo ji vůbec nic.

Milan Richter (ODS) byl ve formě. Na místě, bez písemného návrhu a bez vysvětlení, předložil dva návrhy, které měly minimálně nádech recese. Nicméně se o nich debatovalo a hlasovalo. Celkem asi hodinu a půl. To však k demokracii patří. Co ale vadí je, že pro pana Richtera, tak zcela neplatí jednací řád – počet vystoupení, písemná podoba návrhu atd.

Jednací řád je ohýbán i v další situaci: Zastupitelé ANO2011 záhy po zahájení diskuse navrhují její ukončení. Do ukončené diskuse se již nemůže nikdo standardně přihlásit a tak jsme svědky možná i desítek faktických a technických poznámek. Pokud je cílem této strategie ušetřit čas, tak je zcela neúspěšná. Pokud je cílem umlčet koalici Vlasta nebo Milana Richtera tak rovněž!

Zaznělo toho mnoho a asi nejzajímavější bylo prohlášení, že volební sliby nejsou až tak důležité (až bude k dispozici stenozáznam doplníme přesnou citaci).

Za zamyšlení stojí i smysl veřejné diskuse. Má se vše předjednat na komisích (neveřejných) a výborech (veřejných, kdy se nepořizuje záznam a zápis není veřejný) a pak jen hlasovat? Bez diskuse na jednání zastupitelstva. Nyní je osočována opozice (Koalice Vlasta) ze zdržování, opakování známého a honění politických bodů. Vzpomeňme si, jak využíval vyměřený čas Milan Richter, když byl starostou. Jednací řád je stejný pro koalici i opozici, tak ať ten prostor využije ten, kdo si na to troufá a umí to využít. Zastupitelské náhrady za těch pár hodin navíc náš miliardový rozpočet rozhodně unese.

Zastupitelstvo schválilo řadu důležitých bodů, ke kterým se postupně vrátíme. Nyní jen přehled hlavních z nich:

1) rámcová smlouva na stavební práce se osvědčila a proto bude pro roky 2016-2018 podepsána rámcová smlouva II. (na základě veřejné zakázky); díky návrhu TOP09 nebude na 800 ale jen 600 milionů a ne na 4 ale jen na 3 roky, současně nebude možné na základě rámcové smlouvy rekonstruovat ani Starou školu ve Strašnicích ani stávající budovu úřadu MČ Praha 10

2) přestanou vycházet Noviny Prahy 10,

3) na správu bytů a nebytových prostor bude vysoutěžena nová firma a Praha 10 Majetková, a.s. bude spravovat budovy škol,

4) byl ukončen Podpůrný sociální program bydlení,

5) hospodaření společnosti Praha 10 Majetková a.s. rozhodně nebylo v minulých letech bez problémů – vyplývá to nejen z analýzy fungování Horského hotelu od zastupitelky Jany Komrskové (nezařazená), ale i z vystoupení ředitele společnosti Bohdana Urbana.

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>