2.10.2014 – ZMČ: Za Bohemku vysolíme, o radnici pomlčíme!

Scénáristé nekonečných seriálů by se mohli nechat inspirovat prostředím místní politiky. Naše unikátní Praha 10 by dodala spoustu originálních nápadů, jak udržet diváky u sledování napínavé kovbojky zvané “radnice proti občanům, doba předvolební”.

Nechce se nám rozhodovat? Ještě můžem absentovat!

Dnešní inovace: radním se nechtělo rozhodnout o konání referenda, jehož bezvadný návrh dodal přípravný výbor referend Stop miliardové radnici na Praze 10. Zákon přitom takovou možnost nenabízí: referendum musí zastupitelstvo buď vyhlásit, nebo může schválit usnesení, kterým se k referendu vyjádří – podrobnosti v zákoně o místním referendu §13, odst 3 . Ideálním řešením je prostě vzít roha. Starosta pak jednání ukončí, protože zastupitelstvo není usnášeníschopné.

Ale nazpět k té kovbojce.

Právní divočina kolem Bohemky

Směnu stadionu Bohemians za sousední pozemky zastupitelstvo schválilo, jak byla navržena. To asi nepřekvapilo nikoho, kdo se o věc zajímá a zná rozložení sil v zastupitelstvu. Naprosto nejistý je však další vývoj, protože jen hodně zdatní právníci se dokáží ještě orientovat v tom, jaké jsou v podobné (bezprecedentní) situaci pravomoci městské části a magistrátu. Čistá radost v tvářích přítomných fanoušků nemusí vydržet dlouho nejen proto, že nic nemusí být ještě jisté, ale hlavně proto, že celá transakce bude mít dlouhodobé dopady na městskou část a její obyvatele a to jak dopravní (nebude kde parkovat) tak finanční (opravíme stadion a na nic dalšího v rozpočtu nezbyde).

Zoufalíkova past

Starosta slíbil, že bude respektovat výsledky hlasování v referendu, bez ohledu na volební účast. Ale jak odpovíte na následující otázku, pokud si myslíte, že nejlepší by bylo opravit stávající budovu radnice, tzv. Vlastu?

Souhlasíte s tím, aby náklady na výstavbu sídla Úřadu městské části Praha 10 zahrnující pořízení pozemků potřebných pro výstavbu byly omezeny částkou 500 mil. Kč bez DPH?

NE, protože prostě nesouhlasím s jakoukoliv výstavbou. Otázka z občanského návrhu referenda Stop miliardové radnici opravu Vlasty obsahovala. Rozdíl tedy nebyl, za s nebo bez DPH, ale zda i opravit!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>