23. 9. 2013 – ZMČ: Hlasování, které se zapíše do dějin

Přesně toto prohlásil starosta B. Zoufalík (ex-ODS, nyní pražský leader Hlavu vzhůru) o hlasování o koupi vily Karla Čapka na jednání zastupitelstva 23.9.2013. Zastupitelé totiž schválili koupi vily vč. jejího inventáře za 43 891 970,- Kč.

Na podporu svého návrhu si pan starosta pozval ministra kultury J. Balvína a ředitele Památníku národního písemnictví Z. Freislebena. Dostavil se i majitel vily K. Scheinpflug. Reportáž ČT zmiňuje potřebu zapojit odborníky, příspěvek na Radiožurnálu cituje názory občanů ze Zaostřeno na 10.

Co ke koupi vily říkali občané?

Většina diskutujících občanů apelovala  na to, aby, když už vilu kupuje MČ a ne velká státní instituce, vedení radnice připravilo za pomoci odborníků kvalitní dlouhodobý záměr provozu, který umožní plnohotnotné a ekonomicky únosné využití této památky. Prázdných kulturních objektů je již na Praze 10 několik (viz produkční dům Vzlet a kulturní dům Eden).

Apel na to, aby šance, kterou majitel vily pan Scheinpflug veřejnosti dal, nebyla promarněna, některé zastupitele rozladil. Milan Richter (ODS) se emotivně omluvil přítomnému ministrovi za prezentované názory občanů a Boris Šťastný (Nezávislí)  zcela popřel občanskou společnost jako legitimního aktéra dění a to, že by lidé zkrátka měli mít právo podílet se na rozhodování o místě, kde žijí. Připomínky občanů ohodnotil tak, že lidé “zastírají svoje zájmy” a vyzval je ke kandidatuře ve volbách.
Co se dělo dále? Zastupitelé rovněž schválili zřízení komunitního centra U Vršovického Nádraží 30/30. Očekávané náklady na rekonstrukci objektu jsou 75 mil. Kč.

Dále se klasicky prodávaly domy, byty, nebytové prostory a pozemky pod dříve prodanými domy. Tomuto tématu se budeme věnovat podrobně v některé z příštích pravidelných úterních zpráv.
V závěru jednání se náhle a překvapivě odložila dlouho spolu s občany chystaná architektonická soutěž na lokalitu Strašnická. O umístění nové či rekonstrukci staré radnice chce totiž Rada rozhodnout “s novou dynamikou”. Bohužel jde o velmi neprůhledný krok.

Místostarosta interpeloval občanku

Jednání zastupitelstva ukončil M. Richter (místostarosta za ODS) pozoruhodnou “interpelací” paní Ivany Mádrové, předsedkyně o.s. Útulné Strašnice, kdy ji nařkl mimo jiné z toho, že ji sponzoruje developer, který chce na Strašnické postavit mrakodrap. Následně jí bránil v tom, aby se k uvedeným osočením vyjádřila, a chtěl po ní do třiceti dnů písemnou odpověď.

VIDEO, kterak Milan Richter interpeluje občany, ZDE.

Opět jsme tedy narazili na neprůstřelnou víru našich zastupitelů, že občan je má zvolit a pak čtyři roky bez pochybování důvěřovat. Nezbývá, než stále dokola opakovat, že každý z nás má právo se ptát, co a proč zvolení zastupitelé dělají nebo často nedělají, a dostat na své otázky relevantní odpovědi. Navíc v situaci, kdy důvěru podemílá nezveřejňování řady informací, jež v jiných obcích veřejné jsou (např. podkladů a tisků k jednání zastupitelstva).

Zajímá vás víc?

– Objednejte si pravidelný zpravodaj, ca 1x měsíčně do Vašeho e-mailu!

– Napište svým zastupitelům přímo, nebo přes www.napistejim.cz.

– Přijďte s námi říct svůj názor na zastupitelstvo!

– Má smysl se ozvat.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>