24. 3. 2014 – ZMČ: Kdo se ptá, dozví se více než mnohý zastupitel

Ptejme se tedy o 106!

Absurdní fraška výměny pozic ve vedení naší radnice pokračovala na včerejším zastupitelstvu, které trvalo jen hodinu, ale zaznělo toho dost. Třeba i to, že členem finančního výboru je Vladislav Lipovský (ex-ODS), který je politicky odpovědný za Key Investment. A že úředníci nebudou chodit na diskuse s občany, o tom co je trápí, protože musí pracovat. Interpelovaní zastupitelé i tajemník úřadu nečekaně přímo reagovali na vystoupení občanů. Podívejte se na videozáznam z jednání, kde po rozkliknutí záložky ZOBRAZIT VÍCE naleznete podle titulků přesně to, co Vás bude zajímat.

Novým místostarostou je Ivan Vinš (ex-ODS, nyní nezávislý)

Ivan Vinš nahradil na pozici místostarosty Milana Richtera (ODS), který na ni před měsícem z osobních důvodů rezignoval. V Radě bude zodpovědný za správu majetku, včetně obchodních společností MČ, bytovou politiku, investice a školství. Zastupitelé si odhlasovali, že volba neproběhne tajně, tak jak je uvedeno v jednacím řádu, ale veřejně. Že by si v koalici  navzájem úplně nevěřili?

Ivan Vinš se současně vzdal členství ve finančním a kontrolním výboru. Ve finančním výboru ho nahradí Vladislav Lipovský (ex-ODS, nyní nezávislý), který se kvůli politické odpovědnosti v kauze Key Investments 25.6.2012 vzdal funkce místostarosty. Novým členem kontrolního výboru se stal Milan Richter (ODS). Neříká se tomu náhodou kozel zahradníkem?

Výsledek hnutí ANO v parlamentních volbách je důvodem, proč na pozici místostarostky zůstává Radmila Kleslová (ex-STB, zvolena za ČSSD, nyní ANO)

Ve složení Rady MČ a politické příslušnosti jednotlivých zastupitelů již proběhlo tolik změn, že nemá smysl hledat jakékoliv souvislosti s výsledky voleb v roce 2010. Argumentace 1. místostarosty Vladimíra Nováka (ČSSD), že Radmila Kleslová zůstává místostarostkou proto, že ANO v parlamentních volbách na Praze 10 získalo 16 % hlasů a že na vládní úrovni ČSSD s ANO také spolupracují je naprosto absurdní a tak raději neaplikujeme tuto logiku na počet hlasů, které získalo hnutí Hlavu vzhůru vedené starostou Zoufalíkem (ex-ODS, ex-Hlavu vzhůru, nyní nezávislí) nebo schopnost ODS a ČSSD spolupracovat na vládní úrovni.

Obrázek ukazuje složení zastupitelstva MČ Praha 10 po volbách a nyní; a složení Rady MČ po volbách, po změně Rady MČ 25. 6. 2012 a nyní. 25. 6. 2012 kvůli Key Investments rezignovali Vladislav Lipovský (tehdy ODS, nyní nezávislý) a Antonín Weinert (ČSSD) a místostarostkou se stala Ivana Cabrnochová (SZ) a uvolněným radním Petr Vozobule (Desítka pro Domácí). Z obrázku je zřejmé, že nyní nejsilnější strana ČSSD má sice 8 zastupitelů, ale jen 2 radní, tj. stejně jako slabší nezávislí a ODS.  Nemluvě o tom, že všichni nezávislí byli zvoleni za ODS. Nynější prohození Milana Richtera a Ivana Vinše na pozici místostarosty tak reflektuje současné složení zastupitelstva. Nováček ANO se dvěma zastupiteli zvolenými za jiné strany si však svou místostarostku udržel.

Infožádosti podle zákona 106/1999 Sb. jsou ideální cestou, jak mohou občané získat informace

Z vystoupení tajemníka úřadu Martina Slavíka vyplynulo, že pro úřad je jednodušší poskytovat informace občanům na základě infožádostí, než je velmi pracně anonymizovat a dávat na web jen tak. Veškerá naše snaha dosáhnout toho, aby byly informace volně přístupné na webu a nebylo nutné o ně pracně  (pro občany i pro úřad) žádat, se zcela minula účinkem.

Na druhou stranu jsou zcela zcestné pochybnosti, zda určitou konkrétní infožádost podat či nikoliv. Jednoznačně podat! Ideálně přes http://www.infoprovsechny.cz/. Návrh občanů, aby vedení radnice zveřejnilo veškeré podklady, které připravila komise pro vytvoření vhodných prostor pro fungování ÚMČ Praha 10, samozřejmě přijat nebyl (přesně: nebyl ani zařazen na program). Současně jsou tu úředníci proto, aby pracovali a ne debatovali s občany. Takže nečekejme, že by na nějaký z diskusních večerů občanské iniciativy Společně pro Desítku  a Domu čtení přišli. ŠKODA pro všechny.

Publikováno 25.3.2014

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>