27.11.2014 – 1. ZMČ: Ustavující zastupitelstvo: Tak jsme si to tu zase pěkně rozdělili

Výsledek koaličních jednání

Výsledky šest týdnů trvajících koaličních jednáních jsou dobře vidět v obrázku. Znázorňuje, jak volební výsledek (počty mandátů), tak „rozporcování kořisti“ (placené pozice a vedení):

Co znamená uvolněný zastupitel?

Uvolněný zastupitel je dlouhodobě uvolněn z pracovního poměru, vykonává volenou funkci na „plný úvazek“ a pobírá odpovídající odměnu. Konkrétní výši odměmy schválí zastupitelé (asi) na svém příštím jednání, nicméně její výše se řídí nařízením vlády č. 37/2003 Sb. a v naší městské části se bude v případě starostky pohybovat kolem 60.000 Kč měsíčně a v případě ostatních téměr 50.000 Kč měsíčně.

Kompetence radních

ANO si tedy vyjednalo většinu v Radě MČ a ostatní, vč. “opozičních” komunistů a ODS získali místo uvolněného předsedy výboru. Pro úplnost uvádíme i kompetence radních za jednotlivé strany:

  • ANO: finance, rozpočet, audit, kontrola, zahraniční vztahy, školství, kultura, komunikace s veřejností, majetek vč. bytů, prodej a privatizace, obchodní společnosti, investice, sociální politika
  • ČSSD: životní prostředí, zdravotnictví
  • SZ: Agenda 21, doprava, informatika
  • NPPD-HZLD: územní rozvoj, kulturní a církevní památky, sport, loterie a granty
Postřehy z jednání

Z blíže neupřesněného důvodu nefungovalo hlasovací zařízení pořízené v roce 2012 za více než 4 miliony Kč, tak že se většinu času počítaly zvednuté ruce.

Opozice neuspěla ani s návrhem, aby byl zařazen bod Různé, kdy mohou vystoupit občané. Starostka Kleslová také ve svém vyjádření “Povedeme Prahu 10 v souladu s naším programem a každý jeden hlas našich voličů tak byl a bude maximálně zúročen,“  mluví o zúročení  hlasů voličů ANO a nikoliv vyslyšení hlasu voličů ostatních stran, že?

Milan Richter (ODS) nám všem připomněl, že za občany nemluví sami občané, ale on(i).

Záznam i s titulky (rozklikněte si „More“) je k nalezení na Youtube Zaostřeno.

Zde několik odkazů na mediální ohlasy:
Události v regionech, ČT 27.11.
lidovky.cz Kleslová se stala starostkou Prahy 10. Během dvou dní se domluvila se starými partnery

Publikováno 28.11.2014

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>