Elektronické žákovské knížky jsou jen symbolem práce zastupitelstva na radnici Prahy 10

Položka 6111 Programové vybavení je přesně tím příkladem, na kterém si můžeme ukázat, jak pracuje naše zastupitelstvo. Při pondělním zasedání jen 1 z 36 zastupitelů věděl, že se pod touto položkou skrývá dosíťování základních škol. Byl to p. Richter, proto mu velkoryse promineme, že na první pokus neuvedl, že počet základních škol na Praze 10 je 13 a snažil se nás přesvědčit, že jsou jich desítky.

Upřesnění položky „Akce: ZŠ – Elektronická třídní kniha a žákovské knížky“ je další omyl rozpočtu. Tento systém základní školy na Praze 10 již několik let v různých podobách mají a vzhledem k tomu, že jeho zavedení pro průměrnou školu vyjde na 5000 Kč a větší sumu každá ze škol ušetří, jelikož nemusí dávat tisknout knížky papírové, tak není třeba na tuto položku uvolňovat ani jedinou korunu.

Tak na co tyto peníze skutečně půjdou? Někteří učitelé ve svých třídách dosud nemají počítač, a tak zatím využívají ze systému „Elektronická třídní kniha a žákovské knížky“ jen elektronické žákovské knížky a třídní knihy vedou papírové. Pro tyto učitele bude potřeba počítače nakoupit a připojit je pomocí wi-fi na stávající školní sítě.

Pokud by ovšem v rozpočtu města byla tato položka pojmenována správně a to „Nákup notebooků a jejich připojení ke školní síti“, každý šťoura by se dopočítal, že i kdyby bylo třeba připojit úplně všechny učitele na Praze 10 k síti, náklady na jednoho by přesáhly 50 000 Kč. To je velkorysá částka a jako učitel informatiky musím podotknout, že v mnoha případech by bylo z praktických důvodů do tříd lepší nakoupit místo notebooků počítače stolní, což ovšem radnice nechce dopustit.

A teď k tomu rozpočtu. Ten by se ve skutečnosti také neměl nazývat rozpočtem, ale seznamem maxima toho, co pro každou instituci na Praze 10, kterou město zřizuje může udělat, když její zaměstnanci budou držet ústa a krok.

Ve volebním roce 2010 radnice utratila 1 miliardu korun. Po čtyřech letech to mají být již 2 miliardy korun. Nezasvěcenému se může zdát, že radnice našla na Slatinách ropu! Omyl, je to jen prodej obecních bytů. Ale nějaká spojitost tu je. Tak jako ropy je jen omezené množství a jednoho dne dojde, i obecních bytů nemáme nekonečně mnoho a musíme se ptát, z čeho budeme opravovat a udržovat všechny megalomanské projekty, které i po svém dokončení mohou spolykat desítky miliónů korun.

Dám Vám příklad z Norska, které je bohaté na ropu a jejich politici si dokázali uzákonit, že pouze 4% z jejich příjmů z ropy smí utratit a zbytek musí spořit na dobu, až tyto mimořádné příjmy pominou. A na začátku letošního roku státní důchodový systém Norska oznámil, že jeho rezervy již přesáhly 1 000 000 norských korun na každého obyvatele.

Ing. Pavel Hájek, Piráti Praha 10

Publikováno 17.2.2014

Při projednávání rozpočtu zastupitelstvem MČ se na elektronické třídní knihy ptala paní Renata Chmelová (2:05:30) a „odpověděl“ jí místostarosta Milan Richter (2:58:00). Celý záznam jednání zastupitelstva 10.2.2014 je k dispozici zde.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>