Jak se na Praze 10 lže ohledně referenda a jak budou dnes zastupitelé hlasovat?

Poté, co občanská společnost, a politická hnutí Koalice VLASTA a TOP09 společným úsilím sebrali téměř deset tisíc podpisů žádajících vyhlášení místního referenda ve věci chystané novostavby radnice za miliardu, začali odcházející politici vymýšlet, jak naplnit literu zákona, ale věcný záměr zhatit.

Na posledním zastupitelstvu konaném 13. 8. 2014 (otitulkovaný záznam naleznete zde – YouTube ZaostrenoNa10) Rada MČ Praha 10 ve složení Nezávislí (starosta B. Zoufalík) – ODS – ČSSD – ANO (ex-ČSSD R. Kleslová nebyla přítomna) – SZ (místostarostka pro územní rozvoj I. Cabrnochová) – DPD v diskuzi na zastupitelstvu ukázala nejednotnost a návrh usnesení (online zde) neprotlačila. Dnes od jedné budou zastupitelé Prahy 10 opět rozhodovat, jak s vůli občanů naloží. (Jednání lze sledovat od 13:00 – online.)

Z návrhu usnesení je zřejmé, že k původním čtyřem otázkám podepsaným občany jich přibylo dalších jedenáct, otázky pak připadají na různé termíny. Nelze považovat za náhodu, že právě vše, co s týká radnice, připadá na málo navštěvovaný termín 2. kola doplňovacích senátních voleb.

1. lež: zajímá nás názor občanů.
  • Proč se na něj tedy nikdo neptal ve čtyřech letech před volbami?
  • Jak si mají občané utvořit názor, když předkládaná témata nebyla řádně veřejně diskutována a nejsou k nim zveřejněné žádné podkladové materiály?
2. lež: musíme rozhodnout.
  • Ne. Jde čistě o politickou snahu současné Rady. Veškeré termíny si uložila ona sama a může je zrušit.
3. lež: hlasováním pro referendové usnesení ničemu neuškodím.
  • Naopak: zmatu občany tím, že „poctivé“, téměř deseti tisíci podpisů podpořené referendum o radnici naředím mnoha dalšími tématy.
  • Dále přispěju k neúspěchu referenda tím, že ho namísto komunálních voleb předsunu na 2. kolo doplňovacích senátních voleb.
  • Umožním tak, aby současná radnice podepsala smlouvy a zahájila výstavbu nové radnice za miliardu.

Zaostřeno bude bedlivě sledovat, jak dnes každý zastupitel bude konkrétně hlasovat.

Referendum ohledně radnice se musí konat, ale ti, kdo hájí veřejný zájem, pro stávající usnesení ruku zvednout nemohou. O.s. Zaostřeno žádá zastupitelstvo, ať uspořádá referendum nenaředěné a konané v termínu komunálních voleb.

22. 8. 2014

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>