Kauza Ďolíček – nevýhodná směna pozemků

Zastupitelé MČ Prahy 10 schválili v pondělí dne 26.5.2014 záměr směnit nezastavěné pozemky bývalého škvárového hřiště v ulici Petrohradská, které nyní slouží jako unikátní, velkokapacitní parkoviště o 350 parkovacích místech pro residenty Vršovic, za soukromé pozemky společnost Bohemians Real a.s s doplatkem 49 mil. KČ ve prospěch Bohemians Real a.s.

Společenství domů Sámova za podpory dalších bytových družstev a SVJ napadla tento záměr na schůzi zastupitelů MČ Prahy 10 z následujících důvodů:

Nesouhlasíme, aby veřejné peníze byly používány na záchranu soukromých subjektů, jakým je fotbalový klub Bohemians 1905, ačkoliv je jeho historie neoddiskutovatelná. Zavádí se tím nebezpečný precedens, který může vyvolat lavinový efekt. Budou zastupitelé následně na úkor zvelebování městské části Prahy 10 zachraňovat soukromý fotbalový klub Slavie, který se nyní potácí na pokraji úpadku a který je historickou součástí Edenu? Jak vysoký bude tento účet tentokrát? (Dosavadní podpora klubu Slávie přes společnost Key Investments stála daňové poplatníky již více než 250 mil. Kč).

Existuje důvodné podezření, že znalecké posudky (1, 23) byly vypracovány s cílem maximalizovat tržní cenu areálu Bohemians. Tento areál je oceněn tak, jakoby zde měl vyrůst nový komerční objekt, přičemž se počítá se zachováním stávajícího stadionu. Tímto je jeho cena několikanásobně nadhodnocena a vede k výše zmíněné kompenzaci ve výši 49 Mil. Kč ve prospěch Bohemians Real a.s. (Odhad ceny parkoviště 60 Mil. Kč, odhad ceny pozemků 90 Mil. Kč plus 19 Mil. Kč za dodatečné vybavení areálu jako např. vyhřívání trávníku, které by ve znaleckém posudku nemělo být vůbec zohledněno). Z tohoto důvodu budeme požadovat druhý, nezávislý posudek na oba dva pozemky.

Zastupitelé MČ Prahy 10 nikdy neřešili a ani nikdy nezadali zpracovat případovou dopravní studii zabývající se zrušením tohoto velkokapacitního parkoviště. Na přímý dotaz, jakým způsobem bude řešeno parkování ve Vršovicích, nebyl nikdo ze zastupitelů schopen odpovědět. Bez možnosti parkování v okolí Vršovic se navíc výrazně snižuje tržní hodnota domů a bytů i  životní úroveň residentů. Je důležité zmínit, že toto parkoviště slouží v době zápasů i samotným fanouškům Bohemians 1905.

Směna pozemků je pouze záminkou a představuje přípravnou půdou k prodeji pozemků parkoviště dalšímu subjektu, který zde chystá vybudovat multifunkční budovu. Opravdu potřebujeme mít v centru Vršovic další poloprázdné, monstrózní obchodní centrum jakým je 2 km vzdálený Eden. Pokud se  Praha 10 chce pozemku stávajícího parkoviště zbavit, ať je tedy vydraží ve veřejné aukci s tím, že zde bude existovat povinnost vybudovat určitý počtu podzemních garáží pro rezidenty Vršovic za pevnou pronajímací cenu. Prodej podzemních garážových stání za cenu obvyklou v nových developerských projektech za 350 000 Kč/místo stávající situaci neřeší.

Za současné situace by dostala společnost Bohemians Real a.s., která je  100% vlastněna společností CTY  Vršovická a.s. s akciemi na majitele (tj. nedá se zjistit, komu společnost patří a kdo ji ovládá) 49 mil. Kč jako finanční kompenzaci a navíc možnost prodat nabyté pozemky obratem ve výši stamiliónů korun. Praha 10  by z těchto finančních prostředků nedostala ani korunu. Budoucí provoz stadionu bude navíc spojen s dalšími náklady, které Praha 10 bude „investovat“ do klubu Bohemians 1905 pod záminkou zhodnocování svých vlastních pozemků.

Z právního hlediska došlo při projednávání tohoto bodu k porušení zákona, neboť tento bod č. 8 nebyl zveřejněn po dostatečně dlouhou dobou dobu na úřední desce (byl zveřejněn pouze 14 dnů oproti povinným 15 dnům). Otázkou je, proč zastupitelé Prahy 10 se záměrem směny těchto pozemků tak pospíchají a ještě přitom porušují zákon. Navíc je evidentní, že záměr směny těchto pozemků je v příkrém v rozporu s pravidly péče dobrého hospodáře a jednoznačně upřednostňuje zájem soukromého subjektu na úkor veřejného zájmu.

Z výše uvedených důvodů bude organizována petice, kterou můžete podpořit svým podpisem. Petice bude k dispozici na parkovišti v Petrohradské ulici a i v elektronické podobě na http://e-petice.cz/petitions/ruseniparkoviste.html?country=cz. V případě podpory, prosím, pište na jjelen@volny.cz.

Ing. Jan Jelínek MBA
Publikováno 9.6.2014

Pokud Vás zajímají informace o Praze 10 v souhrnné podobě, které cca 1x měsíčně přináší o.s. Zaostřeno na 10, přihlašte se k odběru občanského newsletteru zde a buďte vždy v obraze!  Líbí se Vám, co děláme? Podpořte nás!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>