KAŽDÉ DÍTĚ BY MOHLO DOSTAT 3,4 TISÍCE NA ŠKOLU V PŘÍRODĚ. JAK SE DĚLÍ 17 MILIONŮ?

S novým školním rokem přinášíme text o školách v přírodě. Opírá se o data dostupná na webových stránkách MČ a upozorňuje na nerovnoměrné zapojení jednotlivých škol.

Pokud máte školou povinné děti, tak Vám určitě udělala radost informace, že škola v přírodě v Horském hotelu v Jánských lázních stojí jen 1200 Kč za týden a nikoliv skoro třikrát tolik jako kdekoliv jinde. Je tomu tak díky štědré podpoře městské části, která pobyt ve svém zařízení (vlastníkem je zřízená akciovka Praha 10 Rekreace) dotuje. Cena, kterou si hotel za plnou penzi účtuje, je 450 Kč/osoba a den (tj. 3150 Kč za týden**), což je cena obvyklá.

Hotel má sice kapacitu přes sto lůžek, ale na každého školáka se přeci jen nedostane. Na školu v přírodě totiž nejde jet o prázdninách a těch, jak všichni víme, mají děti docela dost. V posledních dvou školních letech byl tak Horský hotel na školy v přírode a lyžařské výcvyky využit 37 týdnů v roce.

Porovnání jednotlivých škol provedené na základě několika zjednodušujících předpokladů* ukazuje velké rozdíly mezi jednotlivými školami (Proč tomu tak je? Např. ZŠ Eden Vladivostocká uspokojí cca 41 % svých žáků, zatímco ZŠ Jakutská, V Rybníčkách či Olešská takřka všechny. ) a pokles podílu dětí, které se na dotovanou školu v přírodě dostaly (dětí ve školách rychle přibývá a kapacita Horského hotelu je daná).

Je velká škoda, že když se projekt před pěti lety rozjížděl, nepodařilo se navrhnout jej tak, aby byl pro všechny děti. Při celkové výši dotace škol v přírodě ve výši 17 mil. Kč v roce 2013 a pěti tisících dětech by totiž bylo možné podpořit každého školáka částkou 3,4 tisíce korun ročně.

* Vycházíme z rozpisů škol v přírodě dostupných na webových stránkách MČ od září 2011. Pro každý týden, který měla škola k dispozici předpokládáme účast 100 dětí na ŠvP. Nebereme v úvahu skutečnost, že některé pobyty nejsou od soboty do soboty a nerozlišujeme, zda se jednalo o ŠvP nebo lyžařský výcvik (proto lze v tabulce najít i více než 100% účast). Počet dětí účatních se ŠvP je tedy stonásobkem počtu přidělených týdnů. Počet dětí v jednotlivých školách vychází z údajů uvedených na webových stránkách MČ.Počet týdnů pobytu v horském hotelu od září 2011 do prosince 2013 je podíl všech dětí na ŠvP v daném období dělený početem žáků školy v dané škole.

Rozpis škol v přírodě od září 2011 je k dispozici zde.

** Uvedeny jsou ceny bez DPH. S DPH se tedy jedná o 518 Kč/ den tj. 3626 Kč/týden.

Publikováno 2.10.2013

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>