Komunální volby 2014

Podporujeme Koalici VLASTA

Pro komunální volby, které se budou konat v říjnu 2014, se Zaostřeno na Desítku přidává k řadě dalších, kteří podporují Koalici VLASTA. Přehled podporovatelů zde.
Níže naleznete argumenty pro naši podporu a také rozbor postoje jiných stran k občanské společnosti a miliardové radnici.

Čím nás Vlasta přesvědčila k podpoře?

 • Kandidují za ni lidé, kteří se dění na Praze 10 věnují dlouhodobě v rámci svých lokálních spolků či v rámci iniciativy Společně pro Desítku proto, že tu žijí a chtějí, aby byl využit její obrovský potenciál. Podporujeme je, protože rozumějí tomu, jak jejich město funguje, a vědí,  co tu zlepšovat a jak.
 • Jedná se o koaliční hnutí nezávislých občanů, KDU-ČSL a LES, které dále spolupracuje s Českou pirátskou stranou. Podporujeme sjednocování „všech slušných lidí“, které Koalici VLASTA dává velkou šíři záběru.
 • Žádná jiná strana či hnutí nemá tolik aktivních, dlouhodobě angažovaných občanů na čelných místech, včetně kandidátky na starostku Renaty Chmelové. Její mnohaletá práce pro Trojmezí je zárukou, že VLASTA bude mít dlouhý dech.
 • Několik členů Zaostřeno se rozhodlo Koalici VLASTA podpořit i osobně, zakládající členové Zaostřeno Martin Moravec a Olga Richterová jsou na 3. a 7. místě kandidátky. Podporujeme je, protože vydrželi několik let nezištně pracovat na zlepšování svého okolí a k rozhodnutí kandidovat došli postupně a po zralé úvaze.
 • VLASTA spolu s občany a TOP09 stojí za úspěšným sesbíráním podpisů žádajících vyhlášení referenda k nové radnici.
Koalice VLASTA je do značné míry hlasem občanské společnosti na Praze 10.

 

Poslechněte si, jak její kandidáti vystupovali na zastupitelstvu v minulých letech:

Koalice VLASTA je sice nováčkem mezi subjekty kandidujícími do zastupitelstva Prahy 10, jednotliví kandidáti však za sebou mají desítky vystoupení před zastupiteli, ve kterých (bohužel marně) upozorňovali na existující i potenciální problémy a žádali o jejich nápravu.

Záznam velké předvolební debaty s lídry kandidátek – divadlo Mana, 1.10.2014, moderoval Jindřich Šídlo

 • Pozvání přijala pouze koalice Vlasta, TOP09, Svobodní a Desítka pro domácí. Debata ukázala shodu (na nesmyslnosti miliardové radnice) i rozdíly – např. v čase 1:30:50 v názoru na placené předsedy kontrolního a finančního výboru.
Jaký je vztah jiných kandidujících subjektů k občanům a jak hájili zájmy občanské společnosti doposud?

Hodnocení ekonomické stránky správy obce naleznete zde.

 • Strana Zelených: Ivana Cabrnochová byla v současné Radě místostarostkou pro územní rozvoj, je tedy přímo spoluzodpovědná za vývoj okolo stavby nové radnice za miliardu. Druhý zastupitel SZ, Zdeněk Vávra, za 4 roky působení v zastupitelstvu v plénu nepromluvil a při důležitých hlasováních se buď zdržel (prodej Proluky), nebo byl pro (rozpočet), či se neúčastnil (hlasování o radnici).
 • Desítka pro domácí: Ačkoliv mají tři zastupitele, není o nich téměř slyšet. A ačkoli má vládnoucí Rada v zastupitelstvu většinu a je tudíž zřejmé, že návrh na koupi Ďolíčku bez problémů projde, nechává se DPD využít pro politickou propagandu a budí u fanoušků dojem, že je třeba jejich osobní účasti na jednání zastupitelstva. Jiným tématům než stadionu Bohemians se DPD nevěnuje.
 • TOP 09: Snaží se být opozicí, ale aktivní je pouze menší část z 9 zastupitelů. Např. na červnovém zastupitelstvu byl přítomen jeden jediný „Topák“. Drží se několika témat – především radnice (kde s Koalicí VLASTA spolupořádali referendum) – a k ostatním se nevyjadřují (bez diskuze na zastupitelstvech často zůstávají i body týkající se rozpočtu).
 • Nezávislí Bohumila Zoufalíka: Hnutí současného starosty je stejně zoufalé, jako volební výsledek parlamentní kandidatury „Hlavu vzhůru!“, kde byl B. Zoufalík lídrem pro Prahu.
 • ANO: Na Praze 10 tuto partaj vede Radmila ex-StB ex-ČSSD Kleslová (kterou navíc chválí politický podnikatel Hrdlička). K miliardové radnici se nikdy negativně nevyslovovala, při přestávce před hlasováním se ale nechala slyšet, že ona bude jako jediná z Rady proti. Tah to je chytrý, ale od radní pro kulturu, za kterou není po čtyřech letech kromě soutěží pro děti vidět žádná práce, krajně nedůvěryhodný.
 • KSČM: V pozici šéfové kontrolního výboru je lídr kandidátky Jana Čunátová přímo odpovědná za to, že se zde nic nekontroluje a neprověřuje.
 • ODS, ČSSD a Nezávislí (B. Zoufalík, I. Vinš, B. Šťastný): Zastupitelé těchto stran, současní i vystoupivší/odejití, jsou přímo zodpovědní za to, že při důležitých projektech veřejnost do rozhodování nejen že nezapojují, ale její názor přímo ignorují (a hodlají stavět radnici za miliardu).

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>