Občanský zpravodaj – duben 2015

Vážení a milí sousedé a příznivci Prahy 10,
v tomto vydání aktuálního newsletteru o dění v naší městské části z pohledu občanů naleznete

  • informace o jednání zastupitelstva 27.3. (a ne, není to apríl)
  • díky i vaší podpoře vyjdou Dobré noviny pro Prahu 10
  • dubnové pozvánky

Horké novinky zveřejňujeme na zaostřeném Facebooku.

Zastupitelstvo 27. března: Všechno je jednou poprvé!

1) jednalo se 13 hodin od 9 do 22: Zaostřeno na 10 sleduje jednání zastupitelstva od roku 2010 a něco podobného jsme ještě nezažili.
2) hlasování napříč stranami: Při hlasování jsme byli léta zvyklí na tři možné vzorce

  • návrh koalice: koalice a smluvní opozice pro, opozice proti
  • návrh opozice: opozice pro a koalice a smluvní opozice proti
  • návrh koalice týkající se rutinní záležitosti: všichni pro

V pátek získal návrh opozice připravit vznik Výboru pro kulturu a redakční radu Novin Prahy 10 podporu koaličních i smluvně opozičních zastupitelů (pro detailisty: hlasovalo se o návrhu místostarosty Vladimíra Nováka (ČSSD), který však jen přesněji naformuloval návrh Renaty Chmelové (Koalice Vlasta)).

3) místo schválení předloženého návrhu přišlo jiné, konsenzuální řešení
Radní a senátorka Ivana Cabrnochová (SZ) předložila návrh na schválení vyhlášení veřejné zakázky na kompletní outsourcing ICT za cca 150 mil. Kč na 6 let.
Výhody zvoleného řešení měl vysvětlit zástupce firmy Padcom, která pro MČ za 900 tisíc Kč vypracovala hodně obecnou studii.
Opozice však byla dobře připravená, zastupitelé Koalice Vlasta uvedli mnoho nesrovnalostí v předložené studii a zkušenosti z jiných MČ. Občané, kteří vystoupili, připomněli některé zakázky Padcomu v minulosti.
Odhadované náklady komplexního outsourcingu uvedené ve studii jsou o cca 9 milionů vyšší než odhadované náklady IT zajišťovaného samotným úřadem – zastupitel Lukáš Rázl (ČSSD) řekl, že zadání zakázky za těchto podmínek nepodpoří.
A pak začal šrumec – půlhodinové hledání takového řešení, na které by přistoupily všechny (koaliční i opoziční) strany a které by ve svém důsledku mělo být opravdu to nejvýhodnější pro úřad (a nás).
Výsledkem je (zjednodušeně) projednání ve finančním výboru a v komisi majetkové, do kterých budou přizvání odborníci doporučení jednotlivými stranami.
Jestli to bude fungovat, budeme vědět nejpozději 30.6.
Pro srovnání – oficiální tisková zpráva MČ je zde. Echo24 zprávu pojalo trochu jinak.

4) se zprávou o činnosti Praha 10 Majetková, a.s., kterou předložil její ředitel Tomáš Vacek nebyla spokojená nejen opozice, ale ani starostka Radmila Kleslová (ANO2011)

Takže snad budou mít Noviny Prahy 10 v historicky krátké době redakční radu, Praha 10 – Majetková, a.s. ředitele vybraného v otevřeném výběrovém řízení a Úrad MČ to nejvhodnější možné řešení zajištění informatiky. Ale žijeme na Praze 10, na bouchání šampaňského je ještě setsakra brzy.

Rozpočet byl samozřejmě schválen v předloženém změní beze změn!

Noviny radnice Prahy 10  budou mít konkurenci – Dobré noviny

Koalici Vlasta se podařilo ve veřejné sbírce vybrat 80 000 Kč nutných na první číslo Dobrých novinpro Prahu 10. Ve sbírce však pokračuje, aby mohla na podzim vydat druhé číslo. Pokud fandíte opozičním novinám, kde nebudou jen radniční chvalozpěvy, ale svobodné informace o dění v naší městské části, můžete probíhající sbírku stále podpořit. Dobrý pocit je za stovku, procházka po kauzách Prahy 10 za pět set.
Informace o sbírce na Dobré noviny zde.
Související článek v Deníku zde.

Na co se těšit v dubnu
7.4.19:00 Cestovatelské promítání Jak voní Afrika II. část

Vystoupí cestovatel a fotograf Jiří Reissig. V klubu Garáž, Praha 10-Malešice, Rektorská 30 (BUS 297 stanice Rektorská).
Pořádá Český svaz ochránců přírody – ZO „Natura, quo vadis?“ a dobrovolná komunitní iniciativa Naše Malešice.

18.4. 10:00-17:00 Zpátky do hry – papírový workshop

Přijďte s námi přivítat jaro netradičně – vyráběním nových věcí z papíru, který by jinak skončil v kontejneru. Na několika stanovištích si budete moci nacvičit přípravu různých výrobků, kterou pak snadno zopakujete i doma! K tomu se můžete těšit na hudební doprovod a spoustu dobré nálady.
V Parku Pod Rapidem – Ruská – Nad Primaskou pořádá Galerie na ulici.

23. 4. 18:00 Zmizelá Praha 10

O proměnách městských čtvrtí Vršovice a Záběhlice v období od začátku 20. století po současnost se dozvíte z vyprávění pamětníků a z promítání historických fotografií z archivu Věry Olahové a Františka Vrbeckého. Zváni jsou všichni ti, kteří mohou o zašlých zákoutích promluvit, i ti, co chtějí podobu zmizelých Vršovic a Záběhlic nově poznat.

V domě čtení v Ruské ulici, pořádá iniciativa Společně pro Desítku a Městská knihovna v Praze.

25.4. 10:00 Den Země

Den plný zajímavých her a soutěží zejména pro děti v Malešickém parku.
Pořádá Český svaz ochránců přírody – ZO „Natura, quo vadis?“ a dobrovolná komunitní iniciativa Naše Malešice. Pokud chcete pomoci jako dobrovolníci, kteří pomohou s organizací nebo upečou nějaké dobroty pro soutěžící, ozvěte se  na surmel@seznam.cz.

16.5. 10:00 – 21:00 Korso Krymská III.

Hodně radosti z bydlení na Praze 10 i v jiných městských částech a co nejlepší noviny nám všem za Zaostřeno na Desítku přeje
aktivní občan a redakční tým Zaostřeno, 1. 4. 2015

PS: Minulá vydání newsletteru naleznete zde.

Nebo přihlašte se k odběru dalších čísel.

PPS: Líbí se vám, co děláme? Podpořte nás! Transparentní účet zde.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>