Občanský zpravodaj – září 2015

Vážení a milí sousedé a příznivci Prahy 10,
se závěrem léta přinášíme aktuální zprávy:
 • 17.9. debata o školství v Domě čtení,
 • 19.9. zažijeme Prahu 10 jinak a
 • 21.9. od 13.00 bude zastupitelstvo
Více níže ve zpravodaji, zpestřeno několika žertovnými fotografiemi.
Aktuální informace zveřejňujeme na zaostřeném Facebooku a na webu http://www.zaostrenona10.cz/.
O sousedských a kulturních akcích se dozvíte v kalendáři akcí na prahadeset.cz, provozovaném iniciativou Společně pro Desítku.

Zastupitelstvo 21. 9. aneb „co vše starostka Kleslová protlačí“

K dispozici je zatím jen program jednání, podklady pro veřejnost budou ke stažení asi ve čtvrtek. Už teď je nicméně jasné, že se radní pracující pod taktovkou naší vlivné starostky Kleslové pustili s vervou do práce. Mezi do značné míry rutinní body, projednávané na každém jednání zastupitelstva, jsou náhodně zařazena témata, která s velkou pravděpodobností budou mít na chod úřadu a na život nás všech v naší městské části zásadní vliv:

 • bod 28: Nová radnice – jaká z variant Vlasta x Strašnická (tj. rekonstrukce x stavba nové budovy) je asi favoritkou stávajícího vedení a jaké rozhodnutí koaliční zastupitelé přijmou?
 • bod 10: zadání nové Rámcové smlouvy na stavební práce – zůstane nám originální „soutěž“ tří firem se zastropovanými cenami z roku 2010, nebo se podaří vytvořit alespoň trochu konkurenční systém, který sníží výslednou cenu pro městskou část?
 • bod 16: zajištění ICT – vzhledem k tomu, že Finanční výbor a Komise majetková a nebytových prostor 2. září doporučili dopracovat předloženou zprávu firmy Relsie, půjde nejspíš jen o informaci (poté, co původní návrh na pokračování stávajícího outsourcingu byl v březnu po argumentaci koalice Vlasta odmítnut).
 • bod 9: restrukturalizace správy nemovitého majetku – jak se změní správa několika tisíc bytů, nebytů a školských budov, která je dnes rozdrobena mezi několik soukromých firem? Bude vše spravovat Praha 10 – Majetková a.s.? A zlepší a zlevní se služby poskytované nájemcům?
 • bod 31: informace o činnosti Praha 10 – Majetková, a.s. – předloží její nový ředitel Bohdan Urban písemnou právu, nebo promítne jen pár obrázku jako jeho předchůdce Tomáš Vacek?
 • bod 15: ukončení vydávání novin „Praha 10″ – jde o reakci na diskusi „Plní radniční noviny svoji roli?“ pořádanou iniciativou Společně pro Desítku? Video z diskuse zde.
 • bod 8: ukončení Podpůrného sociálního programu bydlení a záměr nové koncepce – uvidíme, které prvky starého systému zůstanou zachovány.
 • bod 30: vila Karla Čapka – schválně jestli zazní informace, kolik stojí provoz této památky a proč se vířivka stěhovala ze zahrady vily do Horského hotelu na Černé hoře? Koupou se v ní děti na školách v přírodě? Viz fotografie:


Při všech těch otázkách nesmíme zapomenout na bod 1: uplatnění participativní části rozpočtu. Také vám dnes děti přinesly letáček ze školy?

Online přenos ZMČ bude k vidění zde. Jednání začíná v 1 odpoledne a uvidíme, kdy skončí.

17.9. 18:00 Jakou školu chceme pro naše děti?

Diskusní večer v Domě čtení – s hvězdným obsazením: pedagogem a sociologem Arnoštem Veselým z FSV UK, odborníkem na vzdělávání Petrem Vrzáčkem z FHS UK a též předsedou správní rady Nová škola o.p.s. a Filipem Kuchařem, vedoucím odboru školství MČ Praha 7. Moderuje Karin Marques.

 Zažít město jinak 19.9.

3x Vršovice, 1x Strašnice a Trojmezí

Sousedská slavnost Zažít město jinak se na Praze 10 koná již potřetí. Mezi jedenáctou a jednou hodinou začnou proměňovat Vršovice, Strašnice i Záběhlice (Trojmezí) – a to nejen na již téměř tradičních místech (ve vršovické Krymské, před kostelem sv. Václava či u Záběhlického zámku), ale i na místech nových: na pomezí Mexické a Bulharské v horních Vršovicích a před Strašnickým divadlem.  Podívejte se na mapu všech akcí a vyberte si z bohaté nabídky.

Co se letos chystá? Vedle muziky (např. písničkář Slávek Klecandr před kostelem), divadla (ve Strašnicích od 14 a od 16 hodin pro děti, od šesti site specific preformance Solidarita pro dospělé), grilování oběda v Trojmezí nebo dalšího ročníku cyklozávodu po kočičích hlavách Krymskou organizátoři přichystali i mnoho nového: ve Strašnicích můžete zkusit svou zručnost v šicí dílně či své štěstí při výkladu horoskopu, u Václava bude několik dílen pro děti a velká pikniková zóna, a v Mexické vás bude kromě nejrůznějších laskomin čekat třeba guerilla gardening.

Všechny akce organizátoři připravují zdarma, jen někdy mohou poprosit o dobrovolný příspěvek např. na konkrétní materiál. Hlavním organizátorem nyní už celorepublikové akce Zažít město jinak je sdružení Auto*Mat, o konkrétním programu a podobě jednotlivých slavností rozhodují místní obyvatelé a organizace, kteří vše připravují dobrovolnicky a bez nároku na honorář. Proto můžeme mít i jeden unikát: zónu u sv. Václava připravují katolíci spolu s evangelíky, zažít můžete i jejich společnou modlitbu za město.

Další podrobnosti se dozvíte na webovém rozcestí zazitmestojinak.cz nebo přímo u pořadatelů. Nebojte se je kontaktovat!

 

Hodně radosti z bydlení na Praze 10 i v jiných městských částech a seznámení se sousedy při Zažít město jinak za Zaostřeno na Desítku přeje

Aktivní Občan a redakční tým Zaostřeno, 16. 9. 2015
PS: Minulá vydání newsletteru naleznete zde.

PPS: Líbí se vám, co děláme? Podpořte nás! Transparentní účet zde.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>