ODS Praha 10 – rozpuštěná a vypuštěná?

Nehazarduji, nechci změnu, volím radu s podporou ODS Praha 10. Zřejmě do tohoto volebního sololitu narazila nově zvolená starostka Radmila Kleslová, když si vybírala mezi koalicí s opozičním seskupením Vlasta a „starou partou“.

První tři na pásce byly ve volbách strany a hnutí, které se profilovaly jako hlasy změny. Voliči tedy vydali jasný signál, který jejich nově zvolení zástupci nerespektovali a zařídili se po svém. Korunu tomu nasadil lídr ODS. Po příspěvku občana na ustavujícím zastupitelstvu, který žádal vysvětlení rozředění podzimních referendových otázek do třech termínů (vícenáklady 3,5 mil. Kč) si vzal slovo a přítomné upozornil, že za občany zde nemluví pan Baše, ale oni (Richter a spol.).

Hodilo by se lídrovi ODS připomenout, že občan Baše také kandidoval v místních volbách a dostal 4.144 hlasy, Richter dostal 2.222 hlasy. Hodilo by se lídrovi ODS připomenout, že sám kandidoval z prvního místa za stranu, která na jiných MČ stále dosahuje 20% i vyšší podpory a přesto se dostal do zastupitelstva jen těsně a to ze třetího místa. Hodilo by se mu připomenout, že když v roce 2002 jako starosta přebíral Prahu 10, měla ODS 38% a po 12 letech jeho působení v čele získala 8%.

V čem bude ten zakopaný pes lokální deviace volebních výsledků? Členové ODS z jiných městských částí ho zřejmě nalezli a desítkovou ODS rozpustili. Jejich krok musí i jejich nevoliči ocenit a musí jim být jasné, že nebyl lehký. Rozhodnutí rozpustit stranickou organizaci je až ta poslední možnost, jak zachránit stranickou značku. Nejvíce přitom vypovídá o samotných zástupcích strany na Desítce, kteří mají odvahu navzdory volebnímu neúspěchu trvat na svých pozicích a fakticky poškozovat celou tvář pravicové politiky. Kdyby na rozpuštění nebyly zralé i desítkové organizace ČSSD, KSČM a SZ, musel by si pravicový volič zákonitě myslet, že Richter je agent levice, který má za cíl poškodit obraz pravice v Praze.

Výsledkem rozhodnutí republikového sněmu ODS je tedy pouze možnost začít na Desítce znovu budovat ODS na zelené louce. A nebo také ne a přijmout zpět svého nejviditelnější člena a v příštích volbách se stát stranou čtyřprocentní.

Všem příznivcům zaostřeného webu přeji krásné prožití svátků v jediném městě České republiky, kde již neexistuje místní organizace ODS a přesto mu její odpadlíci rukou pevnou vládnou. Zároveň nám všem přeji, aby naši volení zastupitelé příště našli způsob, jak důstojně a čestně reflektovat výsledky voleb. Nemusí se zrovna jednat o rituální sebevraždu po vzoru neúspěšných politiků v Japonsku. Můžeme se prozatím spokojit s rezignací na veřejné a stranické funkce.

Ing. Pavel Hájek, Piráti Praha 10
Publikováno: 29.12.2014

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>