Open source nebo Open peněženka?

V letošním rozpočtu Prahy 10 mě kromě jiného zaujala i částka 4,5 mil. Kč za nákup softwaru od firmy Microsoft pro potřeby úřadu. Za tuto sumu se má dle sdělení úředníků pořídit 450 licencí aktuálního kancelářského balíčku Microsoft Office. Pravda je, že marketingová strategie Microsoftu vede od letošního dubna k ukončení podpory pro produkt Office 2003. Takže o změně uvažovat musíme. Ale není 10 000 Kč za jednu licenci přeci jen moc? Rozumná domácnost si za tuto sumu pořídí celý nový počítač a stáhne si alternativní produkt OpenOffice. Ten je dokonce i pro živnostníky, školy a úřady zdarma. Navíc úředníci mohou ještě uvažovat i o další variantě LibreOffice, která je zdarma též. Nebyla by toto cesta a 4,5 mil. Kč bychom mohli utratit účelněji? Měla by být, protože naši zastupitelé mají povinnost nakládat s veřejnými prostředky hospodárně a účelně. Čeká je tedy trestní stíhání ze strany informovaných občanů? Je totiž zřejmé, že pokud lze tuto položku vyřešit za 0 Kč, pak skutečná cena, za kterou se produkt od firmy Microsoft bude nakonec nakupovat, bude přesně odpovídat škodě, kterou zastupitelé Praze 10 způsobí.

V případě, že by takové stíhání bylo úspěšné, byl by to zajímavý precedens pro celou naší státní správu. Pokud 4,5 mil. Kč jsou náklady na licence pro 100tisícové město, pak v případě, že by takto vzorně hospodařil každý starosta v této zemi, náklady by jen v obecních úřadech dosáhly skoro 500 miliónů Kč. Pokud by jako naši radní hospodařila i ministerstva, kraje, další úřady, školy a organizace zřizované přímo či nepřímo státem, tak tu máme zcela nesmyslně vyhozené zhruba 2 miliardy Kč. Možná jsou to právě ty dvě miliardy, které každoročně ministrovi školství chybí k tomu, aby naše školství už konečně mělo koncepci. Možná jsou to právě ty dvě miliardy, které chybí našemu zemědělství, abychom například už nemuseli vepřové maso dovážet, podpořili domácí produkci, začali opět vepře chovat a vrátili venkovu zaměstnanost. V každém případě jsou to dvě miliardy, které končí v korytech akcionářů softwarového gigantu, jeho obchodních zástupců, lobbistů a tedy úplně jiných vepřů.

Ing. Pavel Hájek, Piráti Praha 10
Publikováno: 20.5.2014

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>