Palec dolů: hodnocení vedení naší obce 2010-2014

Níže se dočtete, zač kritizujeme vedení naší obce. Na tomto odkazu je pak souhrnné hodnocení jednotlivých stran pro komunální volby 2014. Nabízíme též přehlednou mapu kauz.

ZMAŘENÉ OBČANSKÉ REFERENDUM: Petici „STOP miliardové radnici“ podepsalo přes 10 tisíc občanů Prahy 10. Veřejnost nedostala jinou skutečnou možnost, jak se k nejvyšší investici v dějinách Prahy 10 vyjádřit.

STAVEBNÍ ZAKÁZKY PRO VYVOLENÉ: Od roku 2012 se dělí o veškeré stavební zakázky na opravy obecního majetku 4 firmy. Smlouva jim zaručuje vyšší, pro Prahu 10 nevýhodné ceny stavebních prací z r. 2010. Za rekonstrukce tak zaplatíme i o desítky procent víc, než bylo nutné. Vzhledem k celkovému objemu (2 miliardy Kč s DPH) jde o nehospodárnost v řádech desítek milionů korun.

PRÁZDNÉ BYTY: Stovky bytů ve správě Prahy 10 jsou dlouhodobě prázdné a nepronajaté: 545 bytů v květnu 2014. V posledních 2 letech bylo prodáno přes 200 prázdných bytů v elektronických aukcích. Současně se ale buduje téměř 200 malometrážních bytů v Penzionu Malešice. Vedení MČ tak významně zadělalo na vznik sociálního ghetta.
(Praha 10 vlastní více než 4500 bytů. Skoro 12 % těchto bytů je ale dlouhodobě prázdných)

PRÁZDNÉ BUDOVY: Stará škola ve Strašnicích a kulturní dům Eden jsou léta prázdné, nevyužité a rychle chátrají. Za nezkolaudovatelnou rekonstrukci Kina Vzlet zaplatila Praha 10 před 2 lety 32 milionů korun. Na zprovoznění se zjevně nepracuje.

ZÁMEČEK: 1 lůžko za 6 milionů! Je skvělé, že po letech chátrání je Vršovický zámeček opraven a slouží seniorům. Ovšem za astronomickou cenu: od r. 2006 zaplatila MČ za rekonstrukce přes 470 milionů korun. Domov pokojného stáří má kapacitu 75 lůžek. Cena za 1 lůžko tak vychází na 6 milionů!

ZTRÁTY PRAHY 10 MAJETKOVÉ, A. S. Praha 10 vlastní neprůhledný holding 6 akciových společností, od kterých nakupuje nejrůznější služby. Úhrnná ztráta firem přesahuje 25 milionů Kč.  Zato odměny pro členy představenstva a dozorčích rad dělají 1 milion Kč ročně. V polovině září 2014 nejsou v obchodním rejstříku výkazy za předchozí rok – firmy tak opakovaně porušují zákon o účetnictví!

Další:

·         V otevřeném řízení bylo od roku 2011 zadáno jen 20 % veřejných zakázek. Jejich hodnota činila dokonce jen 6 %.
·         Každoroční „Májové slavnosti“ – 8-hodinový koncert na Hamru – stojí bezmála 2 miliony korun. Na kulturní granty se letos vydalo celkem jen 306 000 Kč.
·         Radní nakoupili za 200 milionů bezcenné dluhopisy Key Investments. Od roku 2009 se nenašel viník.
·         MČ platí téměř 3 miliony Kč ročně za noviny Prahy 10. V novinách však chybí informace z rady a zastupitelstva, názory opozice ale i  údaje akcích  pořádaných na Praze 10. Vydávají se proto desítky drahých letáků a brožur.
·         Celkové náklady na rekonstrukci Vršovického zámečku – Domova pokojného stáří přesáhly 460 milionů. Cena za 1 dvojlůžkový pokoj tak činí skoro 12 milionů!
·         Obnova Malešického parku stála přes 140 milionů korun. Praha 10 z toho zaplatila skoro 50 milionů. I roční náklady na provoz jsou v řádu milionů.


Samo za sebe hovoří i to, že se představitelé většiny kandidujících subjektů nezúčastnili velké předvolební debaty s lídry kandidátek (divadlo Mana, 1.10.2014, moderoval Jindřich Šídlo). Pozvání přijala pouze koalice Vlasta, TOP09, Svobodní a Desítka pro domácí. Debata ukázala shodu (na nesmyslnosti miliardové radnice) i rozdíly – např. v čase 1:30:50 v názoru na placené předsedy kontrolního a finančního výboru.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>