Praha 10 – největší realitka v Praze a el. aukce

Privatizace a prodej domů a bytů je stále v plném proudu a podrobnosti celého procesu zůstávají v naší transparentní MČ, kterou můžeme prohlásit za největší realitku v Praze, stále jen poloodhalené.

Na jaře letošního roku spustila radnice prodej volných bytů formou elektronické aukce (usnesení RM 133/2013). Zatím bylo k prodeji tímto způsobem schváleno 150 bytů (http://www.aukcepraha10.cz/). Prodáno bylo 104 bytů za 161 mil. Kč což  je o 36 % více, než byla cena odhadní – lze tedy souhlasit s tvrzením vedení MČ, že se podařílo za prodané byty v tuto chvíli získat maximum (ovšem průměrná cena za 1 byt příliš nepřekračuje 1,5 milionu Kč).

Proč se těmito prodeji zabývat?

Kvůli souvislosti s dalším stavebním projektem naší “samosprávní realitky”. Vlastně ve stejnou dobu totiž MČ začala realizovat svůj projekt “Bytový dům Malešice”, kdy se stávající Penzion Malešice, který měla pronajatý firma Tommi Holding, přebuduje na malometrážní byty. (Ještě malá odbočka: Tommi Holding v r. 2012 od MČ získala za zrušení nájemní smlouvy na Penzion odstupné 37 milionů Kč. Přibližně rok pak MČ Penzion nadále pronajímala prostřednictvím své akciovky Praha 10-Majetková.)

Na začátku roku tedy MČ vlastnila 150 různě velkých  bytů a jeden obrovský panelák provozovaný jako penzion s kapacitou 540 osob. Vše v různě opotřebeném stavu. Po skončení obou akcí bude mít 140  fungl nových mini-bytů a 55 ubytovacích jednotek.

Finančně snad bude MČ na nule, tedy pokud se podaří podobně výhodně prodat i zbývající schválené byty a neprodraží se rekonstrukce Penzionu (smlouva je na 211 mil. Kč), ubytovacích míst ubyde a hlavně, jak to bude nakonec vypadat v Malešicích? Nezaděláváme si na vznik sociálně vyloučeného ghetta?

Další související otázkou je, proč MČ o výsledcích aukcí neinformuje?

Aukce se uskutečňují v blocích po cca 13 bytech. Těchto bloků bylo zatím realizováno 10, informace o výsledcích lze najít jen o prvních čtyřech (usnesení Rady MČ 516, 517, 619 a 620 z roku 2013). Usnesení o výsledcích v ostatních blocích jsou k dispozici pouze v tiskové podobě. Shrnutí výsledků aukcí 52 bytů zařazených do prvních čtyř bloků elektonicých aukcí je uvedeno v tabulce. Aukce v dalších blocích byly asi úspěšnější, protože u těch prvních bylo průměrné navýšení ceny jen 17 %.

Hodnocení činnosti této realitky je především na nás občanech, kteří jsme na Desítce doma, můžeme se ale podívat na doporučení odborníků – např. Agentura pro sociální začleňování, Akademie věd ČR nebo Veřejný ochránce práv, stejně tak i odborníci v zahraničí rozhodně neradí jít cestou výstavby velkých objektů, ale sociální byty doporučuje rovnoměrně rozmístit po celé obci. Proč to u nás nikdo nechce slyšet?

Pro zájemce o tuto problematiku přikládáme několik zajímavých odkazů:
Agentura pro sociální začleňování: Bydlení – Příručka pro obce: „Vedle řešení situace lidí, kteří se ocitli v bytové krizi, by obce měly mít možnost takovýmto situacím co nejúčinněji předcházet a usilovat o zabraňování vzniku sociálně vyloučených lokalit vznikajících sestěhováváním lidí s nízkými příjmy na jedno místo.“

Veřejný ochránce práv (ČR): Doporučení pro obce a města pro předcházení tvorby a rozšiřování sociálně vyloučených lokalit se zdůrazněním zajištění potřeby bydlení: „zamezení prostorové segregace sociálně znevýhodněných nediskriminační bytovou politikou“ (str. 32)

Hodně se přístupem k bydlení zabývá např. německý vědec Volker Busch-Geertsema, např. viz Measures to Achieve Social Mix and their Impact on Access to Housing for People who are Homeless, str. 4: Existuje široký konsensus na tom, že územní koncentrace chudých a znevýhodněných skupin s sebou nese celou řadu negativních dopadů. Chudá čtvť (adresa) může stigmatizovat své obyvatele například při hledání zaměstnání.

Chcete vědět víc?
– objednejte si náš pravidelný zpravodaj, ca 1x měsíčně do Vašeho e-mailu!

– Napište svým zastupitelům přímo, nebo přes www.napistejim.cz.

– Přijďte s námi říct svůj názor na zastupitelstvo!

– Má smysl se ozvat. Chceme tady žít, a ne jen bydlet. Zaostřeno na Desítku, 19. 11. 2013

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>