Praha 10 realitní

V minulém týdnu jsme zveřejnili mapu volných nebytových prostor v majetku města a dnes se podívejme na tu druhou a to pronajatou část obecních nemovitostí.

Praha 10 pronajímá zhruba 520 nebytových prostor v nejrůznější možné kvalitě, ploše i využití. Pro názorný přehled jsem do tabulky pod článkem vybral ty nejdražší, nejlevnější i cenově průměrné. Nejvyšší účtovaný paušál obcí je 2.000 – 5.000 Kč za čtvereční metr a rok. Takových nemovitostí má obec řádově 50 a 6 z nich najdete v tabulce. Jelikož prostory jsou plochou značně rozdílné, přepočetl jsem tyto paušální ceny na měsíční nájmy za stejných 70 m2 plochy, což odpovídá velikosti průměrného bytu 3+1 a každý čtenář si tak ceny může porovnat s nájmem, který zná ze svého běžného života. Nejdražší nájmy tedy obec nasmlouvala na 11.700 – 30.000 Kč za 70m2 plochy a měsíc. Jedná se o 10% nejzajímavějších obecních prostor například na Kubánském náměstí či Moskevské ulici.

Druhou skupinu pronájmů tvoří paušály v rozmezí od 600 do 2.000 Kč za čtvereční metr a rok. Reálně za 70m2 nájemci platí 3.500 Kč až 11.700 Kč měsíčně. Těchto nemovitostí je nejvíce, bezmála 300 a v dolní cenové hladině najdeme garáže či hůře situované provozovny. U garáží jsem si dopočítal, že město má často tak špatnou smlouvu, že celý nájem odvede společenství vlastníků a bylo by pro něj výhodnější je prodat jejich nájemcům či právě svj. V případě garáží asi nelze ani do budoucna uvažovat, že by dotováním garážových prostor město sledovalo nějaký sociální rozměr.

Poslední skupinou jsou nájmy pod 600 Kč za čtvereční metr a rok. Jsou to prostory (celkem cca 130), které lze označit za čistě dotované. Sečteme-li odvody, které za ně město posílá například společenstvím vlastníků za jejich správu a na tzv. „fond oprav“, nezbývá už prakticky žádný prostor k tvorbě zisku a ve valné většině jsou dokonce ztrátové. Největší část těchto prostor tvoří provozovny veřejně prospěšné, např. dětské kluby, zájmové oddíly, ochránci přírody, nejrůznější sociální a ošetřovatelská pomoc a jiné neziskovky. U nich můžeme snížený nájem až pod vlastní náklady považovat za odůvodněný a nejčastěji si v těchto případech město účtuje pouhých 200 Kč za čtvereční metr a rok.

Malý úsměv na rtech u čtenářů může naopak vzbudit fakt, že město do této skupiny dotovaných a potřebných organizací zahrnuje i politické strany se sazbou 220 Kč za čtvereční metr a rok. V zásadě ale ani na tom nelze spatřovat nic špatného, pokud tedy město nabídne stejnou možnost všem politickým subjektům bez rozdílů ve velikosti a kvalitě nabízených prostor. Bude to stále rozumnější řešení, než je nechat roky neobsazené.

Jedinou zajímavou anomálií mezi neziskovkami v ceně nájmu byl spolek Wikimedia, který se snad jako jediná neziskovka překvapivě neobjevil ve skupině nízkých nájmů a získal nájem za průměrných 1.000 Kč za čtvereční metr a rok. Že by některý náš radní nebyl spokojen s článkem, který se o něm na české Wikipedii objevil? Nechci ani spekulovat.

Poslední skupinou městských nemovitostí je 160 nepronajatých, ze kterých je náš příjem 0 Kč. Nezbavuje nás to však povinnosti tyto objekty udržovat a platit zákonem dané poplatky za jejich správu.

672px

Tabulka: Výběr nájmů v obecních nebytech k 29.11.2016

A co myslíte Vy?

Měla by se Praha 10 více zaměřit na rekonstukce svých nebytů a hledat aktivněji jejich nové nájemce nebo byste řadu nemovitostí raději prodali? A jak jste spokojeni s prodejem řady obchodů, které už město v Praze 10 provedlo? Mělo by město preferovat při prodeji nejvyšší nabídku nebo si klást podmínky pro budoucí využití prostor? Občas se nám ve Vršovicích stane, že se obchod se zeleninou promění v nehtové studio. Máte-li na to názor, napište nám ho do komentářů. Na záznam z lednového diskuzního večera k nebytům se můžete podívat zde.

Pavel Hájek, Piráti Praha 10

Zdroj dat: Kompletní seznam obecních nebytů k 29.11.2016

Poznámka: Praha 10 kromě všech zmíněných a cenově zařazených nemovitostí vlastní ještě několik desítek dalších objektů či jednotek, kde nebylo možné jednoznačně určit běžnou cenu nájmu za m2 a rok. Jednalo se o antény mobilních operátorů a celé objetky, kde jsme neměli dostatek dat k zařazení do tabulky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>