Rámcová smlouva – tunel jako Blanka

Stavební zakázky na Praze 10 na základě Rámcové smlouvy  – tunel jako Blanka

Jistě jste si mnozí z Vás všimli, že poslední dobou se ve velkém začal opravovat nemovitý majetek ve správě MČ Praha 10.

Jsou vyměňována okna, zateplovány budovy, probíhá rekonstrukce vnitřních rozvodů v bytových domech. To samé se děje i ve školních, sociálních a zdravotních zařízení ve vlastnictví MČ. Veškeré tyto aktivity hodnotím kladně, kdyby nedocházelo prostřednictvím těchto bohulibých činností k pravděpodobnému vyvádění části veřejných peněz do soukromých či stranických kapes.

Co mne k této domněnce vede?

Po mnohahodinovém studiu Rámcové smlouvy na stavební práce,* která všechny tyto opravy zastřešuje a financuje, jsem dospěl k závěru, že tato smlouva, vysoutěžená formou veřejné zakázky, snížila sice administrativní zátěž pro úředníky radnice, to připouštím, ale za cenu předražení stavebních prací které byly, jsou a budou s použitím této rámcové smlouvy zadány a to o desítky procent. Při celkovém max. objemu prací 1,6 mld Kč za 4 roky bez DPH si každý umí spočítat, kolik stovek milionů nakonec zůstane někomu mezi prsty.

Nájemci obecních bytů, podívejte se na profilu zadavatele MČ Praha 10,* kolik Vás stála výměna oken, zateplení nebo rekonstrukce instalací. To všechno pak zaplatíte při privatizaci těchto domů. Výměna oken za dvojnásobek tržní ceny není výjimkou. Zajímejte se o své okolí! Jsou to také Vaše peníze.

Na sebe navazující opravy bytových domů přes rámcovou smlouvu a jejich následná privatizace je “Letadlo”, které umožňuje točit další a další peníze. Bohužel v pátém kole se to celé zhroutí, ale to už tady stávající politická reprezentace nebude…

Aktuálně je dán podnět Kontrolní komisi MČ Praha 10 k prošetření výše uvedených skutečností.

S  výsledky šetření Vás budu průběžně seznamovat.

Zdraví Vás  Ing. Miroslav Kos  občan Prahy 10

* v případě nefunkčních prokliků zkuste do prohlížeče zadat přímo https://www.egordion.cz/nabidkaGORDION/profilMCPraha10


Namátkově jsme vybrali pět položek z rámcového soupisu prací a porovnali je s cenami  ÚRS. Cenová soustava ÚRS je ucelený systém informací, metodických návodů a postupů pro stanovení ceny stavebního díla. Červeně jsou označeny jednotkové ceny z rámcové smlouvy, které překračují ceny ÚRS. Obecně jsou ceny ÚRS považovány za vyšší než ceny, za které se skutečně staví.

O rámcové smlouvě jsme již psali zde.

Přidejte se se svým názorem v novém roce i vy!
Nebo si ho vytvořte – na tomto webu každý týden vydáváme nové informace týkající se Prahy 10, každý měsíc je pak shrnuje pravidelný občanský zpravodaj.
Žijete tu? Sledujte ty nejaktuálnější akce též na Facebooku!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>