Rozpočet 2014: Předvolební mejdan se schodkem 624 milionů

Navržený rozpočet na rok 2014:  Předvolební mejdan se schodkem 624 milionů

V pátek byl zveřejněn návrh rozpočtu MČ na tento rok s výdaji přesahujícími 2 miliardy Kč.

Vysoká rozpočtová rezerva

Pro každého, kdo v rozpočtu vidí plán samosprávy na další rok, je to však velké zklamání, protože skoro 20 % výdajů (tj. 370 milionů Kč!)  tvoří rozpočtová rezerva, o jejímž využití se rozhodne až v průběhu roku. Po zahrnutí povinných výdajů na veřejnou správu, školství a zeleň, běžících kulturních, sportovních a sociálních programů a nutných nebo dříve avizovaných investic, je tak prostor pro něco nového minimální.

Kamerový systém za 90 milionů

Úplným překvapením je vlastně pouze 90 milionová investice do kamerového systému v ulicích a základních školách a 20 milionů na elektronické třídní knihy. Druhým překvapením je dramatický nárůst příspěvku Centru sociální a ošetřovatelské pomoci o 43 milionů na celkových  93 milionů Kč. Nárůst tohoto příspěvku byl minimálně z důvodu zahájení provozu Vršovického zámečku nevyhnutelný, ale zvýšení o téměř 100% zarazí.

Předvolební dárečky

Jinak je rozpočet sestaven přesně tak, jak popisují statě o politicko-hospodářském cyklu: před volbami je třeba voličům jasně ukázat, že stávající politická garnitura je velmi schopná a jen blázen by dal ve volbách hlas někomu jinému. Budeme mít více květin, interaktivních tabulí, dětských i psích hřišť, kurzů pro ženy i seniory a přesně zacílených sociálních projektů. Veškeré populární slavnosti, koncerty, sportovní akce a ankety zůstanou zachovány. Opraví se chodníky, postaví mostky a zrekonstruují školy, školky i domovy pro seniory. Musíme jen doufat, že tlak blížících se voleb povede konečně i k faktickému, ne jen proklamovanému zvýšení počtu míst ve školkách.

Prohospodaření úspor

Zásadní otázkou je, jestli na  to všechno vůbec máme, a  jak zajistit vyrovnané nebo alespoň udržitelné financování MČ v horizontu delším než do říjnových voleb. Schodek rozpočtu činí 624 milionů Kč.  Téměř 80 % navrhovaných výdajů bude kryto z převodů ze zdaňované činnosti a přebytků minulých let. Pokud se podaří naplnit plán zdaňované činnosti, bude z úspor naakumulovaných v minulosti kryto 54 % navrhovaných výdajů. Jak vysoké (či spíše nízké) rezervy zbydou MČ v roce 2015, se nedá z veřejně dostupných údajů odhadnout.

Nůžky mezi příjmy a výdaji se velmi rychle rozevírají

Běžné, tj. každoročně se opakující příjmy, nestačí na krytí běžných výdajů. MČ nemá možnost ovlivnit vlastní příjmy, i místní koeficient u daně z nemovitostí stanovuje Magistrát. Státní rozpočet i rozpočet hl. m. Prahy jsou tak našponované, že s navýšením z nich plynoucích dotací počítat rozhodně nelze. Příjmy z pronájmů kvůli postupující privatizaci rychle klesají (ze 414 na 360 milionů mezi lety 2013 a 2014) a majetku na prodej už moc není. Demografická situace tlačí nahoru výdaje na školky, školy i služby pro seniory. Stáří nemovitého majetku vyžaduje stále rozsáhlejší opravy. Dnes prázdné objekty KD Eden, kino Vzlet ale i nově zakoupenou Čapkovu vilu bude třeba nějak zprovoznit.

Důvodová zpráva utopená v detailech a bez čísel

Toto všechno samozřejmě vedení radnice moc dobře ví. Bohužel zveřejněný rozpočet a důvodová zpráva se soustředí na detail bez jakéhokoliv komentáře širších souvislostí. Střednědobý výhled není komentován vůbec. Uvedenému poklesu provozních výdajů  téměř o třetinu mezi lety 2014 a 2015 snad nevěří vůbec nikdo.

Poznámka závěrem: Nerozumím tomu, proč jinak velmi pěkně zpracovaná důvodová zpráva neobsahuje žádné číselné údaje. Škodolibé vysvětlení je, že radnice chce, aby se občan procvičil v práci s MS Excel.  Alternativním vysvětlením pak jen úmyslná snaha od studia rozpočtu odradit.

Lucie Sedmihradská
autorka se zajímá o financování územních samospráv a hospodaření MČ Praha 10 zvlášť

PS: 20.2. od 18:00 můžete s autorkou článku v Městské knihovně Dům čtení Ruská nahlédnout do tajů obecního rozpočtu při přehledné prezentaci a následné diskuzi.

Další informace k rozpočtu jsou zde.

Publikováno 27.1.2014

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>