Rozpočet 2015: Jedeme dál v dobře zajetých kolejích!

Zveřejněný návrh rozpočtu MČ Praha 10 na rok 2015 jen potvrzuje to, co tvrdí kritici “nové” koalice od jejího vzniku a totiž, že tu o vůbec žádnou změnu nejde.

programové prohlášení Rady z ledna překvapilo jen tím, že v něm není vůbec nic nového. S rozpočtem je to úplně stejné:

  • Na straně běžných výdajů zarazí jen výdaje na kapitolu Kultura a projekty – vloni schválených 48 milionů bylo v průběhu roku navýšeno na 65 milionů a letos se rovnou schvaluje 61 milionů Kč.
  • Na straně investic se pokračuje v rekonstrukcích ZŠ, MŠ, ŠJ a bytových důmů, dokončí se rekonstrukce Bytového domu dům Malešice (celkem za cca 250 milionů) a možná se začne s rekonstrukcí Polikliniky Malešice. Všechny tyto projekty byly v minulosti realizovány přes rámcovou smlouvu na stavební práce, kde mezi sebou o zakázky soutěží tři předem vybrané firmy a nabídky jsou v cenách roku 2010 (tj. vyšší než dnes). Je otázkou, jak bude ve skutečnosti vypadat slib Rady MČ  “Provedeme vyhodnocení výhodnosti stávající rámcové smlouvy na realizaci stavebních zakázek pro MČ.” Tedy, kolik zakázek bude zadáno v otevřeném řízení a kolik přes rámcovou smlouvu?

Co však opravdu překvapí je, že v rozpočtu chybí Ďolíček, jakékoliv řešení budovy radnice  nebo KD Eden. Znamená to, že Rada MČ nechce letos tyto ožehavé problémy řešit, nebo jen teď mlží a na tyto projekty je ve skutečnosti určena investiční rezerva ve výši 206 milionů (mimochodem dvakrát více než vloni)?

Podobně velkorysý rozpočet (příjmy 1,39 mld. Kč, výdaje 1,48 mld. Kč) si může MČ dovolit jen díky příjmům z privatizace, které však rychle vysychají. Následně klesají i příjmy z nájmů, meziročně z 361 milionů na 319 milionů Kč.

Rada MČ však předloženým rozpočtem na tento problém nijak nereaguje, ba naopak, na líbivých hurá projektech utratí ještě více než před volbami.

Lucie Sedmihradská
Publikováno 16.3.2015

Průvodce občana Prahy 10 návrhem rozpočtu městské části na rok 2015 je k dispozici zde.

19.3. od 18 hodin se uskutečnila v městské knihovně Dům čtení v Ruské ulici diskuse o návrhu rozpočtu.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>