Účty za volební počítače zatáhnul Babiš

V článku z 29. 9. 2014 jsme naše čtenáře informovali, že za dva volební víkendy si firma Com-Sys TRADE, spol. s r. o. s Prahou 10 dohodla pronájem počítačů pro volební místnosti za 1,35 miliónu korun bez DPH. Pronájem jedné sestavy zahrnující počítač, monitor a tiskárnu tak vychází na bezmála 15 tisíc korun včetně DPH. Rozum zůstával stát nad kompetencí hospodářů, kteří si pronájem nasmlouvají za cenu koupě. Případy podobně předražených pronájmů zaujaly i celostátní servery a za povšimnutí stojí především případ, na který upozornil Jan Čižinský z Prahy 7. Zde si radnice do požadavků výběrového řízení na dodavatele pronájmu dala podmínku minulého kontraktu na 500 tisíc korun a fakticky tím vyloučila možnost, aby se přihlásil někdo, kdo by zakázku realizoval za zlomek dosavadní a radnicí očekávané ceny.

Pro částečné pochopení chování radnice je nutné uvést, že náklady na pronájmem počítačů proplácí obcím ministerstvo financí. Zdá se, že radnice mohou podepsat libovolně vysoké plnění a nebude je to stát ani korunu. Jedinou omezující podmínkou je, že náklady mají být obcím proplaceny jen v nezbytně nutné výši. Co ještě je nezbytně nutná výše se mi přes dotazovaní ministerstva financí nepovedlo zjistit. Dle sdělení úředníků jejich ministerstvo proplatí libovolnou částku a prověřit výši částky mohou pouze finanční úřady.

V tabulce najdete srovnání nákladů na volební počítače mezi 26 největšími městskými úřady v Praze za celý supervolební rok 2014. Uvedených 26 městských částí zahrnuje 1045 z celkem 1104 volebních okrsků v Praze, tj. 95% okrsků hlavního města.

PC_volby2

 

Rekordmanem v celkových nákladech je ÚMČ Praha 10, který objektivně zajišťoval i druhý největší počet volebních místností pro evropské a komunální volby a též mimořádné volby senátní. V nákladech přepočtených na jeden okrsek, které již zohledňují i rozsah obce vede Praha 14 následovaná Prahou 10 a Prahou 5 v těsném závěsu. Celkově vydala Praha za pronájem 10,6 milionů korun a zajištění jednoho volebního okrsku stálo v průměru 10 tisíc korun. Z pohledu na tabulku je však zřejmé, že ne všechny městské části se chovaly nehospodárně. Například Praha 17 a Praha 11 dohodly pronájem za zlomkovou cenu. Všechny malé městské části použily vlastní počítače nebo počítače ze svých základních škol a ocenit musíme především Prahu 6, která dokázala volby zorganizovat s vlastní technikou, přestože patří počtem okrsků k největším úřadům.

K omezení nehospodárnosti obcí může přispět ministerstvo financí zavedením stropů na pronájem jednoho počítače nebo stanovením paušálů, které bude ochotno proplácet. Současně mohou s nepřiměřenými náklady něco udělat i samotné obce. Pokud si nedokáží sjednat pronájem levněji než nákup, tak jim navrhuji počítače nakoupit a nechat je po volbách v základních školách, kde volby většinou probíhají. Stát neprodělá a školy získají minimálně jednou za 4 roky nové vybavení do počítačových učeben (ovšem volby nezaplatí obměnu kompletní, ale postupnou, v horizontu 8-12let). I když z příkladu Prahy 7  je zřejmé, že i tyto zdánlivě nenápadné zakázky slouží ve skutečnosti k vyvádění veřejných peněz do soukromých kapes a na šetření nebo alespoň využití nakoupené techniky nemusí být politický zájem.

Ing. Pavel Hájek, Piráti Praha 10
Publikováno 26.2.2015

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>