ÚMČ Praha 10 – IT guru českých radnic

V článku „Open source nebo Open peněženka?“ jsem se pozastavoval nad  částkou 4,5 mil. Kč vyčleněnou v rozpočtu na nákup 450 ks licencí kancelářského softwaru od firmy Microsoft. Podle zveřejněné smlouvy je konečná cena zakázky 3,88 mil. Kč, tedy kupujeme za 8 630 Kč/kus licenci programu, jehož alternativu lze pořídit zcela legálně zdarma.

Tonery s přirážkou

Pojďme se podívat na další výhodné nákupy ÚMČ Praha v oboru IT. V roce 2012 uzavřel současný starosta Bohumil Zoufalík smlouvu na nákup cartridgí a tonerů s firmou AutoCont CZ a.s. s celou paletou spotřebního materiálu pro tisk. Favoritkou radnice je náplň od výrobce Xerox s předpokládaným objemem dodávek 450 kusů ročně. Jednotková cena uvedená ve smlouvě je 1176 Kč. V eshopech ji seženete za 485 Kč. Jen v této položce máme rezervu v řádném hospodaření 310 950 Kč ročně. A to nepočítám, že při zmíněném odběru by standardní dodavatel jistě nabídl množstevní slevu. Praha 10 naopak dostává množstevní přirážku ve výši 142%.

Virtuální fanoušci

V roce 2013 to radnice rozjela na Facebooku, Twitteru a dalších sociálních sítích. Za nasmlouvaných 100 hodin práce na údržbě profilů radnice platíme 78 650 Kč/měs. Kuriozitou ve smlouvě je povinnost vybrané agentury zajišťovat nárůst počtu fanoušků na facebookovém profilu MČ Praha 10. Jak se to dá zajistit čestně nevím, ale lze se inspirovat například ex-ODS politikem Janečkem z Prahy 11. Jeho nová OK strana a 18 931 facebookových fanoušků, z nichž většina pochází z Brazílie, Turecka, Thajska a Mexika je jasným dokladem, že módu mrtvých duší střídají v české politice duše čistě virtuální.

Pronájem na dva víkendy za cenu nového počítače

Konečně v roce 2014 nás čekají volby. A s volbami přichází pronájem počítačů a tiskáren pro volební místnosti za 1,63 mil. Kč, tedy 14 992 Kč na jednu volební místnost. Radnice jiných obcí řeší tuto potřebu často využitím vlastní techniky či pronájmem počítačů z vlastních základních škol. Objednat si pronájem počítačů od soukromé firmy za cenu, která odpovídá koupi nové počítačové sestavy dovede pouze několik vyhlášených městských částí v Praze, včetně té naší.

Celkem jsme na vyhozených skoro 7 mil. Kč jen v několika uvedených případech. Je tedy vidět, že minimálně v Praze 10 z obecního krev neteče. Královská smlouva na outsourcing IT služeb pro Prahu 10 a smlouva na vyhodnocení tohoto outsourcingu firmou PADCOM, s.r.o. vydá na samostatný článek.

Ing. Pavel Hájek, Piráti Praha 10
Publikováno: 29.9.2014

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>