„Záchrana“ Bohemky vstupuje do druhého dějství

Dne 12. 5. 2014 byl schválen zastupiteli Prahy 10 záměr směny pozemků mezi městkou částí Prahy 10 a Bohemia Real ve výši 49 mil. Kč ve prospěch soukromé společnosti. Celá záležitost byla poté postoupena k formálnímu schválení na Magistrát hl. města Prahy. Problém tkví v tom, že toto hlasování bylo podle § 36 zákona č. 131/2000 Sb. neplatné, neboť neproběhlo řádné vyvěšení tohoto záměru na úřední desce (požadovaná minimální doba stanovená zákonem je 15 dní, vyvěšeno bylo pouze 14 dní). Dále byl rozporován znalecký posudek, který vykazoval, jak formální, tak i faktické chyby. Toto vzal Magistrát hl. města Prahy na vědomí a nechal si vypracovat nezávislý posudek, který by měl být k dispozici v příštím týdnu.

Jelikož se pomalu blíží komunální volby a je potřeba se zviditelnit, nenapadlo současného pana starostu Prahy 10 pana Bohumila Zoufalíka nic lepšího, než si vzít záchranu stadionu Bohemky jako svůj hlavní předvolební program.  A přilákal na kandidátku i „legendárního“ fotbalistu pana Antonína Panenku, který za odměnu vede kandidátku hnutí Nezávislý pro Prahu 10, kterou zakládal sám pan starosta Zoufalík.

Již spojení těchto dvou aktérů, kteří hájí zcela rozdílné zájmy (veřejný a soukromý), je minimálně podezřelé a nestandardní.

Nyní pár faktů, které hovoří jednoznačně pro zastavení navržené realizace směny pozemků

1) Bohemians 1905 je čistě soukromý fotbalový klub a jako takový má své hospodaření. Odhlédneme-li od několika let táhnoucího se sporu o ochrannou známku Bohemians mezi FC Bohemians Praha a Bohemians 1905, který dodnes nebyl plně vyřešen, existuje v evropských i českých fotbalových soutěžích dostatek finančních prostředků plynoucích z výher, které umožňují úspěšným fotbalovým klubům řádně fungovat. Není proto třeba žádných finančních injekcí ze strany veřejné správy, stačí jen dobře hrát.

2) Již v minulosti udělali zastupitelé Prahy 10 tu chybu (zejména pak ODS), když schválili vložení veřejných prostředků na podporu FC Slavia přes společnost Key Investments.  Tyto peníze byly nenávratně ztraceny. Stejný scénář hrozí reálně i v kauze Ďolíček.

3) Znalecký posudek, na základě kterého měla proběhnout směna pozemků, byl zřejmě nadhodnocený. Jak si jinak vysvětlit, že dne 29. 4. 2010 tvrdil pan Ondřej Oravec z CTY Vršovická s.r.o., která je (byla) 100% vlastníkem Bohemians Real a.s., že mají vypracovaný znalecký posudek na stadion Bohemka ve výši 50 mil. Kč. Není divné, že po třech letech chátrání stadionu se jeho cena zvedla na údajných 109 mil. Kč. V tomtéž roce byly zveřejněny nutné odhadované investice na rekonstrukci stadionu ve výši 410 mil. Kč (nyní mluví zastupitelé o pouhých 150 mil. Kč). Budou tyto investice realizovány, pokud by ke směně pozemků došlo? Kde tedy Praha 10 na ně vezme? Nebudou tyto peníze poté chybět v jiných, důležitějších kapitolách? Jedná se tedy o danajský dar pro nové zastupitele.

4) Vlastníkem pozemku stadionu Bohemka je společnost Bohemians Real a.s., která je v 100% vlastnictví CTY Vršovická, která patří do skupiny CTY Group navázaná na polský a slovenský kapitál. Fotbalový klub Bohemians 1905 je dle dostupných údajů vlastněn z 51,2% CIFI Football (CTY Group) a z 9% Dariuszem Jakubowiczem  –  majetkově napojeného na CTY Group. (Kvůli neprůhledné vlastnické struktuře mohlo dojít k určitým přesunům akcií.)
Výše uvedené znamená, že vlastník stadionu a vlastník fotbalového klubu je tatáž finanční skupina.  V současné době dala Bohemia Real a.s. fotbalovému klubu Bohemians  1905 výpověď bez udání důvodu.  Vlastník stadionu dal tedy výpověď svému vlastnímu fotbalového klubu a žádá o pomoc Prahu 10, neboť jeho hráči prý nemají kde hrát. Absurdní, že?

5) Jelikož  CTY Group v poslední době nevede ekonomicky nejlépe a pozemek stadiónu je v katastru nemovitostí zapsán k užívání pouze jako sportoviště a rekreační plocha, je jeho jedinou šancí, jak získat dodatečné peníze, směna nelukrativního pozemku stadionu omezeným užívacím právem za přilehlý pozemek, kde je nyní velkokapacitní parkoviště a nechá si doplatit dodatečných 49 mil. Kč.  Praha 10 pak získá pouze zchátralý stadión s dodatečnými potřebnými investicemi okolo půl miliardy Kč. V něm budou hrát Bohemians 1905, kteří nyní platí měsíčně 100 000 Kč za pronájem stadionu. Návratnost takovéto investice pro Prahu 10 by byla tedy více než za 100 let, pokud by do stadionu neinvestovali ani korunu. Navíc by tím zaniklo jediné parkoviště v okolí stadionu, které je pro obyvatele Vršovic z dopravního hlediska velmi významné a nepostradatelné.

Slovo závěrem

Veřejné prostředky mají být směřovány na veřejné účely.  Fotbal, ať se to někomu libí nebo ne, není věc veřejná. Je to čistý business a jako takový se k němu musíme chovat.

I přesto, že je tato kauza zaštítěna bohulibým záměrem záchrany tradičního stadionu ve Vršovicích, je z výše uvedeného patrné, že se jedná hlavně o špatně zamaskovanou snahu vyvedení veřejných prostředků do soukromé sféry ve výši stovek mil. Kč. Současný nehorázný tlak ze strany Bohemians Real a.s a pana starosty  Zoufalíka, je jen poslední křečovitá snaha, jak ještě něco urvat z koláče, který po komunálních volbách, doufejme, budou spravovat jiní.

Nebuďte lhostejní a podpořte nás pomocí e-petice. cz. Nebo přijde osobně vyjádřit svůj názor na příští zastupitelstva Prahy 10. Rádi uslyšíme Vaše názory. A budete mít možnost na vlastní oči vidět, jací zastupitelé Vás zastupují.
Vršovice nejsou přece jen a pouze o fotbalu, ale i o slušném a spokojením žití.

Namátkou přidávám odkaz na kauzu pana starosty Zoufalíka, jak údajně levně k pozemkům na Praze 11 přišel (zdroj lidovky.cz 24. 10. 2014) a na komentář,  jak se chová současné vedení radnice ke svým občanům.

Ing. Jan Jelínek MBA
Publikováno 16.9.2014

Poznámka redakce z 25.9.2014: Rada MČ schválila směnu pozemků a pronájem stadionu na 20 let za 1 Kč/rok, informace radnice zde.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>