Zakázky malého rozsahu: Často těsně pod limitem.

Zákon o veřejných zakázkách podrobně upravuje zadávání veřejných zakázek, které nejsou zakázkami malého rozsahu. Zadávání zakázek malého rozsahu neupravuje.

Současné limity pro zakázky malého rozsahu jsou 2 miliony Kč pro dodávky a služby a 6 milionů Kč pro stavební práce. Zákon o veřejných zakázkách požaduje, aby byly zveřejněny všechny smlouvy přesahující plnění 500 tisíc Kč. U menších zakázek žádná informační povinnost není stanovena a zveřejnění smluv je pro zadavatele dobrovolné.

Mč Praha 10 zveřejňuje jen to, co musí a tak u zakázek malého rozsahu je k dispozici pouze uzavřená smlouva. Informace o průběhu zakázky, dalších uchazečích a jejich nabídkách zveřejňovány nejsou.

To, že nejsou zveřejňovány informace ex-post však není ten největší problém. Víc vadí, že soutěž o zakázky je otevřená jen pro oslovené dodavatele. V současné době stačí oslovit 3 dodavatele. Dodavatele vybírá vedoucí příslušného odboru a to přednostně z centrální databáze zájemců. Možnost nových firem soutěžit o zakázky vyhlašované Prahou 10 je tedy omezená. A přitom i na Preze 10 funguje tak zvaný konkurenční efekt, díky kterému více zájemců může podstatně snížit cenu (podrobnosti zde).

Z informací dostupných na profilu zadavatele je zřejmé, že od loňských voleb bylo zadáno 11 zakázek malého rozsahu, jejichž plnění je vyšší než 500 tisíc Kč. Jedna zakázka se týkala stavebních prací a ze zbývajících 10 byly 4 na částku mezi 1 944 000 Kč a 1 992 048,5 Kč. Asi je to jen ohromná náhoda, že to vyšlo tak těsně pod hranicí, kdy se musí zakázka opravdu soutěžit.

malé zakázky

 

S veřejnými zakázkami na Praze 10 souvisí i Rozhodnutí ÚOHS o uložení pokuty za nezveřejňování smluv na profilu zadavatele z října 2015. Podrobnosti na stránkách Oživení.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>