Zažijte divadlo jinak!

Imaginárium H. Ch. Andersena aneb „Jaká je hranice mezi realitou a fantazií? Zažijte divadlo jinak!“

Divadelní putování pro děti i dospělé pohádkovým světem Hanse Christiana Andersena plného fantazie, lásky, víry, bolesti, humoru, radosti i naděje.

ALI_3883

Premiéra tohoto nevšedního zážitkového projektu bude uvedena 9. června 2017  ve Vršovickém divadle MANA. Představení pořádá TALENT drama studio ve spolupráci s Vršovickým divadlem MANA v rámci Vršovického festivalu talentů. Podílí se na něm děti, mládež a dospělí společně s profesionálními umělci, hudebníky, básníky i herci.

Divák se stává poutníkem v pohádkovém světě H. Ch. Andersena a prochází v průběhu 90 minut útrobami Vršovického divadla MANA a kostelem Husova sboru ve Vršovicích. Zážitkový projekt pro děti i dospělé začíná v kostele pohřbem květin, kterého se kromě diváků, zúčastňují i malý Andersen a Iduška, postava z pohádky Iduščiny květiny. Iduška se pod vlivem vyprávění Andersena dostává do tajemného světa květin, které v noci ožívají, zúčastňují se královského plesu, aby ráno vyčerpáním umíraly s nadějí a vírou, že to tak musí být, aby mohly na jaře znovu vyrůst. Po pohřbu se diváci, vedeni farářem, Iduškou a Andersenem, dostávají do útrob Vršovického divadla MANA, kde se otevírá svět fantazie a obrazotvornosti H. Ch. Andersena. Divák se potkává s princeznou na hrášku, s podvodními krejčími z pohádky Císařovy nové šaty nebo s prokřehlou holčičkou, která prodává sirky. Putování v prostorech budovy je doprovázeno plesem květin a završeno pohádkou Iduščiny květiny.

„Jde o první společný projekt Vršovického divadla MANA a TALENT drama studia. Snažíme se tímto projektem započít éru představení i jiných zajímavých projektů, na němž by pracovala komunita lidí, která se v průběhu osmi let vytvořila kolem TALENTU a MANY,“ řekla zakladatelka TALENT drama studia Erika Merjavá, která zdůraznila, že jde především o propojení pedagogické a umělecké činnosti. „Nechceme jen „vytvářet“ představení s profesionály, ale rádi bychom otevřeli možnost tvořit všem lidem od dětí až po dospělé, kteří mají zájem a chtějí a procházejí divadelní průpravou v TALENTU. Aby se stali spolutvůrci představení a mohli využít svůj umělecký potenciál, kterým disponuje každý člověk. Neboť jak říká Marek Vácha v knize Neumělcům života: „Pokud rezignujeme na pozvání k umění, naše místo zůstane prázdné, díla, která nepřivedeme k životu my, nevzniknou nikdy, písně, které nesložíme, se nikdy nebudou zpívat.“ Proto chceme dát možnost lidem tvořit a vytvářet společná divadelní díla, případně jiné projekty, zajímavé pro nejširší spektrum divácké obce,“ dodává Merjavá.

Právě na této filosofii je založené TALENT drama studio, které se transformovalo v loňském roce z podnikatelské činnosti Eriky Merjavé, která byla v roce 2016 oceněna 3. místem Živnostník roku pro hl. město Prahu, v neziskovou společnost. Jde o dramatické kroužky, jejichž pedagogický a umělecký přístup je inspirován autorským divadlem, pedagogikou a tvorbou divadelníka, psychologa a pedagoga Ivana Vyskočila, tedy představit živoucí a komunikativní tvorbu, jehož základem je svobodný člověk žijící a tvořící v dialogu.

V dalších dnech budou představení pokračovat Minifestivalem mladších skupin dětí TALENT drama studia a Minifestivalem starších skupin dětí, mládeže a dospělých TALENT drama studia. Součástí přehlídky hravých forem autorského divadla, představené nejmladšími dětmi až po dospělé, bude také promítání filmu Tabule modrá jako nebe (M. Macourek) natočeného členem Dětského talentu Tobiášem Frýdlem a Danielem Polákem, v němž v jedné z hlavních rolí hraje Jiří Lábus a dále členové TALENT drama studia. Festival bude zakončen černou komedií o budoucnosti nepříliš vzdálené Nesmrtelní 2095.

Program:

Vršovický festival talentů

9. 6. 2017

19:30 Imaginárium H. Ch. Andersena (nevšední zážitkový projekt)

10. 6. 2017

Minifestival mladších skupin

14:00 Úvodní slovo, doprovodný program

14:30 Tabule modrá jako nebe (film)

15:00 Zvedněte kotvy námořníci! – No name, děti 4-7 let

15:45 Království sedmi ctností – Ohnivák, děti 8-10 let

16:30 Tajemství zmizelého vlka – Rarach, děti 7-10 let

11. 6. 2017

Minifestival starších skupin

14:30 Úvodní slovo, doprovodný program

15:00 Tabule modrá jako nebe (film)

15:30 Včera, dnes a zítra – Lotrandovci, děti a mládež 12-14 let

16:45 Každý má svůj osobní příběh – Rozmach, mládež 13-15 let

18:00 Vytřeno – Spektákl, mládež 15-18 let

19:30 Nesmrtelní 2095 – D-Talent, dospělí

Více informací: www.talentdrama.cz

Akci podpořili: Městská část Praha 10, Ministerstvo kultury, Státní fond kultury ČR, Husův sbor Vršovice Církev československá husitská

Foto: Filip Koršinský, Alice Bochňáková

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>